Pisalo se je leto 1898 in Franz Schwarzkopf , lekarnar ter farmacevt odpre svojo prvo drogerijo v Berlinu. Leta 1927 je patentiral prvi tekoči šampon kot ga poznamo danes. Ustvaril in izumil je še mnogo izdelkov za frizerje, ki so spremenili delovne procese v salonu in posledično tudi modo. V zgodovino se je vpisal kot velik človek in lahko smo mu hvaležni za neverjeten preskok v tehnologiji frizerstva. Blagovna znamka Scwarzkopf je z leti postajala svetovno znana in prvi šampon je povzročil pravi bum ter s svetlobno hitrostjo praznil trgovinske police.
Samo voda ne bo dovolj! Za dobro čiščenje potrebujemo tenzide!
Še posebno, če imaš zelo mastne lase. Vsi šamponi vsebujejo ( PAS ) aktivne površinske spojine – tenzide, ki skupaj z vodo odstranjujejo nečistoče . To je edini način, da maščoba emulgira in se potem izpere z vodo.
“Ko s krožnimi gibi umivaš lase ustvarjaš čistilno peno, ki odstrani vse nečistoče. Dokler so tvoji lasje umazani se ne bodo penili zato v salonu lase umivamo dvakrat ali celo trikrat. “
Glavna naloga šamponov je da naše lasišče in lase očisti. Vendar to ni dovolj. Kvalitetni šamponi imajo funkcijo, da tvoje lase tudi negujejo. Večinoma jim dodajajo kvalitetne silikone , maščobne alkohole ter UV filtre. Šamponom ne manjkajo tudi sestavine za sijaj, barvila in dišave zaradi neizprosnosti tržišča.
Šamponi potrebujejo konzervanse za preprečevanje razvoja bakterij in klic. Ljudje veliko govorijo o parabenih, ki so precej na slabem glasu a večina niti ne ve točno zakaj. Le želijo si šampon brez parabenov.
Parabeni so skupina sintetičnih konzervansov in naj bi obstajale raziskave o njihovem vplivu na rak dojke. S to znanstveno nepreverjeno informacijo so zelo prestrašili ženske in ne dolgo po zaključku se je izkazalo, da je pri študiji prišlo do napake. Strokovnjaki verjamejo, da so ti veliko bolj varni od uporabe drugih sintetičnih konzervansov. Ostali izdelki “brez parabenov ” naj bi vsebovali drug tip sintetičnega konzervansa, ki pa je veliko manj raziskan.
Ste vedeli, da parabene v naravi najdemo v borovnicah in jagodah?
Celo dnevno jih vnašamo z dihanjem. Po trenutnih raziskavah naj bi bili sintetični parabeni varni konzervansi, če jih uporabljamo v skladu s priporočili.
Šampone ustvarjajo in prilagajajo različnim tipom las in lasiščem . Sem mnenja, da je od vse lasne kozmetike še najtežje poiskati šampon, ki ti je 100% pisan na lasišče in lase. Svojim strankam z veseljem ustvarjam testerje, da sčasoma ugotovijo kaj je za njih resnično dober šampon.
Tehnologija napreduje in veganska kozmetiko je v porastu. Vedno več ljudi si želi pristnejšega stika z naravo. V našem salonu nudimo najobčutljivejšim izdelke iz linije Biogenesi. Super občutek, ko lahko poiščeš rešitev za vsak tip stranke.
“Najpogostejša umazanija na laseh je loj, znoj, odmrli roževinasti delci, prah iz okolja, vodni kamen, ostanki lasne kozmetike, kemikalije.”
Če si nebi redno umivali las in skrbeli za higieno lasišča bi umazanija zapirala pore in ovirala rast las. Sol iz znoja v kombinaciji z lojem povzroča srbečico. Posledično bi si s praskanjem poškodovali lasišče in nakopali težave z raznimi vnetji.
Ženske si večinoma umivajo lase dvakrat tedensko.
Bolj kot so lasje svetlejši ali kemično obdelani več nege potrebujejo. Za takšen tip las je pranje in nega le enkrat tedensko premalo. Lasje so izsušeni in trdi na otip. Osebe z mastnimi lasmi si na en način morajo zelo pogosto prati lase. Vmes si lahko pomagajo s suhim šamponom, da škrob v kombinaciji z alkoholom popivna del maščobe. Šamponi proti mastnim lasem imajo veliko moč čiščenja zato previdno pri uporabi. Če imaš resnično mastno lasišče ti svetujem, da si enkrat tedensko narediš piling lasišča z morsko soljo. Očisti pore, uravnava lojnice in izsuši lase.
Kratkolaske in športnice si lase perejo skoraj vsak dan zato potrebujejo predvsem blage in nežne šampone. Če je kdo zares obseden s pranjem las so to Japonci. Si vedela, da si lase umivajo enkrat do dvakrat dnevno? So blazno občutljivi na vonj maščobe lasišča.
5 korakov pravilnega pranja las
- Pravilna izbira šampona. Skupaj s svojim frizerjem analizirajta lasišče in lase.
- Uporabljaj le mlačno vodo. Pretopla pospešuje nalaganje vodnega kamna in zmanjšuje lesk las.
- Šampon v velikosti oreha enakomerno razporedi po lasišču in s krožnimi gibi ustvari čistilno peno. Velika verjetnost, da se ob prvem pranju ne bo tako penilo kot bi si želela ampak to še ne pomeni, da ne poteka proces čiščenja.
- Šampon temeljito izperi, da čistilni delci nebi razdražili lasišča.
- Nadaljuj s primerno nego za svoje lase. Za suhe in poškodovane priporočam Orchid Oil globinsko nego. Recept si lahko prebereš tukaj.
Če te zanima zakaj bi bi bilo dobro, da ima vsak od nas doma globinski šampon pa si lahko kaj več prebereš na tej povezavi.
Tvoja frizerka Nives
